Muzyka w biurze a produktywność. Czy słuchanie muzyki może zwiększyć produktywność? A jeżeli tak to jakiej muzyki powinno się słuchać w pracy?

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella postanowili, że ich następnym przedmiotem badań będzie ocena efektywności pracy podczas słuchania muzyki oraz odpowiedzi na pytanie jakiej muzyki w pracy powinno się słuchać. Uczestników badania postanowiono podzielić na trzy grupy. Pierwsza grupa zasłuchiwała się w dwa utwory: Brown Eyed Girl – Van Morrisona i Walking on Sunshine – zespołu Katrina and the Waves, drugiej grupie odtwarzano nagrania heavymetalowe, a trzecia grupa nie miała odtwarzanej muzyki w ogóle.

Czy muzyka wpływa na produktywność?
Muzyka w pracy zwiększa efektywność!

Wyniki badania pokazały, że tak. To właśnie osoby przynależące do pierwszej grupy znacznie zwiększyły swoją produktywność, a także chętniej współpracowały z innymi osobami. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że słuchanie muzyki uwalnia w naszym mózgu dopaminę. Badania naukowców pokazują, że muzyka jest idealnym lekarstwem na tzw. „popołudniowy kryzys w pracy”. Muzyka pobudza umysł niczym filiżanka mocnej kawy czy krótki spacer.

Muzyka w biurze a produktywność. Słuchanie muzyki w pracy jest szczególnie korzystne, kiedy wykonywane przez nas czynności są monotonne. Applied Ergonomics przeprowadziło badania, które potwierdzają, że pracownicy wykonujący powtarzalne czynności byli dużo bardziej dokładni i popełniali zdecydowanie mniej błędów, kiedy pracowali przy muzyce. Inne badania, których wyniki podaje American Medical Association, dowodzą, że nawet bardzo wymagająca praca chirurga przebiega dużo sprawniej przy dźwiękach muzyki.

Jakiej muzyki słuchać w pracy?
Skoro nawet naukowo uzasadnione jest słuchanie muzyki w pracy to pozostaje pytanie o to, czego słuchać, aby faktycznie wzmocnić tę produktywność. Podajemy kilka pomysłów ze względu na gusta i preferencje muzyczne – podobnie stworzyliśmy nasze playlisty z muzyką do pracy.

Muzyka klasyczna.
Zaczynamy od tej, która ma największy wpływ na nasz umysł. Muzyka klasyczna w pracy znacznie pobudza i przyspiesza proces reagowania na czynniki zewnętrzne, co sprawia, że szybciej podejmujemy decyzje. Podczas słuchania muzyki klasycznej występuje tak zwany „efekt Mozarta”, który zapewnia nieznaczną poprawę zdolności przestrzennych i inteligencji ogólnej.

Muzyka z filmów i gier komputerowych.
Ten rodzaj muzyki, a raczej podkładu muzycznego, jest szczególnie polecany dla osób, które w swojej pracy muszą się skupić. Dlaczego? Ponieważ jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby nie odciągać uwagi od akcji, która dzieje się w grze.

Muzyka elektroniczna.
Nie rozprasza, jest dynamiczna i pobudza do działania. Muzyka elektroniczna do pracy pomoże nam złapać bakcyla i zachować dobre tempo działania.

Muzyka natury.
Śpiew ptaków, szum lasu lub morza, odgłosy wodospadu lub górski potok – nie dość, że relaksują to jeszcze pomagają skupić na wykonywanej pracy.

Muzyka zagraniczna.
Ilu z nas próbowało słuchać naszej polskiej muzyki do pracy… Przeważnie próby skupienia się przy muzyce, w której śpiewa się w narodowym języku kończą się na śpiewaniu. Dlatego jeśli już potrzebujesz śpiewanych piosenek to warto poszukać piosenek śpiewanych w języku obcym – w ten sposób nie będziesz musiał skupiać się na tekście.

Jak widać muzyka to idealne narzędzie do pracy – inspiruje, pomaga się skupić oraz nadaje pracy tempo. Warto pomóc sobie oraz swoim pracowników odtwarzając muzykę w biurze, sklepie czy innym lokalu. Sprawdź jaką muzykę wybrać do lokalu i dowiedz się jaką muzykę odtwarzać w hotelu i restauracji. Pośród wielu gatunków muzycznych na pewno znajdziecie taki, który pasuje do Waszego profilu pracodawcy i sprawi, że efekty pracy będą dużo lepsze.

Ponadto pamiętajcie o tym, że muzyka zwiększa nie tylko produktywność pracowników, ale także efektywność zakupową wśród klientów (tzw. marketing sensoryczny lub audomarketing) – to szczególnie ważna informacja dla prezesów i managerów lokali i firm usługowych. Taką muzykę można znaleźć albo na YouTube (przeczytaj o wysokich opłatach do OZZ-tów a odtwarzanie YouTube) albo przez muzykę na licencji CC, czyli wolną od opłat. Skąd wziąć odpowiednią muzykę do swojego lokalu? Na to pytanie odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Znajdź odpowiednią dla Ciebie playlistę do biura i ciesz się nową jakością pracy!

Zapisz się do newslettera,

aby otrzymywać najnowsze informacje dotyczące muzyki wolnej od opłat, audio- i aromamarketingu.

Zapisując się do newslettera, akceptujesz Politykę Prywatności.