Legalna muzyka w autobusie za dobrą cenę? Przedsiębiorstwa oferujące usługi transportu publicznego nie chcą płacić organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) wysokich opłat za odtwarzanie muzyki i kupują tanie płyty z nagraniami niechronionymi prawnie. Czy istnieje inne, tanie i legalne rozwiązanie?

Pamiętacie historię fryzjera z Wałbrzycha, który za brak opłat do OZZ trafił do sądu? Branża przewozowa też ma swojego przedstawiciela w tym temacie. Właściciel firmy transportowej z Rzeszowa, organizujący przewozy pasażerskie w całym regionie, wpadł na pomysł, aby umilić swoim pasażerom drogę, dzięki muzyce emitowanej podczas jazdy w autobusach. Kiedy pomysł wszedł w fazę realizacji o swoje upomniała się jeden z OZZ-tów. Zasugerował on, że skoro muzyka odtwarzana jest z płyt i radia to konieczne jest uiszczenie odpowiednich opłat.

Koszty opłat OZZ w autobusie okazały się być dość wysokie. OZZ wyliczył właścicielowi firmy opłatę w wysokości 40 zł na miesiąc od busa i 70 zł od autobusu. Po podliczeniu okazało się, że rok odtwarzania muzyki we wszystkich pojazdach kosztowałby go 60 tys. zł. Właściciel firmy nie zgodził się na takie opłaty twierdząc, że jest to kompletnie nie opłacane. Większość pojazdów w zimie stoi, jak również nie są one wykorzystywane przez całą dobę tylko parę godzin dziennie.

Jak wyliczane są stawki OZZ dla przewoźników?

OZZ liczy je na podstawie średniej liczby pojazdów wykorzystywanych w taborze rocznie. Na tej podstawie właściciel wyliczył sobie koszty odtwarzania muzyki w swoich autobusach. Organizacja deklaruje przy tym także, że każde podanie o wyliczenie stawki rozpatrywanie jest indywidualnie.

Właściciel firmy był również świadomy, że w tej sytuacji płaciłby różnym OZZ-tom. Postanowił więc nie negocjować opłat a znaleźć inne rozwiązanie, które coraz częściej spotykanie jest nie tylko u przewoźników, ale również i w restauracjach, sklepach czy salonach – skorzystał z odtwarzania muzyki niezależnej od OZZ. Dzięki temu rozwiązaniu, dużo tańszemu, mniej kłopotliwemu i stresującego, pasażerowie słuchają muzyki, a właściciel płaci za to rozwiązanie mniejszą stawkę.

Każdego kto poszukuje idealnego rozwiązania i dobrej muzyki bez opłat do OZZ, odtwarzanej w autobusach zachęcamy do kontaktu z nami i wspólnego opracowania idealnej playlisty na podróż. Legalna muzyka w autobusie za dobrą cenę!

Zapisz się do newslettera,

aby otrzymywać najnowsze informacje dotyczące muzyki wolnej od opłat, audio- i aromamarketingu.

Zapisując się do newslettera, akceptujesz Politykę Prywatności.