Dlaczego mam płacić do STOART, jeśli płacę już ZAIKS? STOART odpowiada jasno…

ZAiKS- licencja na wszystko

–  „Od 1994 r. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych chroni również wykonawców artystycznych wykonań, stąd konieczność wnoszenia opłaty również do STOART-u (do ZAiKS wpływają tantiemy dla autorów i kompozytorów).

Każda Organizacja Zbiorowego Zarządu prawami autorskimi może pobierać opłaty w odniesieniu do grupy artystów, jaką reprezentuje. I tak np. w przypadku ZAiKS-u to autorzy i kompozytorzy, STOART-u to wykonawcy, ZPAV-u to producenci fonogramów i wideogramów, a SAWP-u to wokaliści i instrumentaliści. Dokładne informacje kogo, w jakim zakresie oraz jaki jest stosunek do sposobu wykorzystania utworów (czyli tak zwanych pól eksploatacji) danego OZZ odnaleźć można na ich stronach lub tutaj.

Jak to działa?

Każdy OZZ reprezentuje autorów lub wykonawców utworów, którzy zlecili stowarzyszeniu ochronę i zarządzanie swoimi utworami. Jednakże, w szczególnych przypadkach, określonych ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych, OZZ reprezentuje wszystkich autorów (również tych niezrzeszonych), których utwory wykorzystywane są na określonym polu eksploatacji.
Dlatego też, według ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, właściciele, którzy w swoim lokalu puszczają muzykę z radia, powinni mieć podpisane umowy z wszystkimi OZZ-tami, które reprezentują prawa artystów i wykonawców do utworów.

Ile kosztuje licencja ZAiKS I STOART?

Wzięliśmy pod lupę szczegółowe tabele opłat, które wprowadził ZAiKS i przeprowadziliśmy symulację kosztów dla średniej wielkości lokalu. Nasza fikcyjna restauracja ma 300m2, może w niej przebywać do 100 gości, muzyka odtwarzana jest przeciętnie ok. 12 godzin dziennie, czyli 360 godzin w tygodniu.

ZAiKS – w zależności od wielkości miasta, za odtwarzanie muzyki w lokalu do 100 miejsc, zapłacimy od 143,85 do 201,25 zł. Opłaty są ryczałtowe.

STOART – za odtwarzanie muzyki dla lokalu, w którym może przebywać do 100 osób zapłacimy około 332,00 zł. Jest to jednak opłata dla lokalu z muzyką w tle (np. restauracja). Jeżeli jednak muzyka jest podstawowym elementem, np. dyskoteka, zapłacimy 84,10 zł za każdą imprezę. STOART jednak daje nam alternatywę – możemy podpisać umowę i oddawać jedynie procent wpływu z imprezy. Dla lokalu gastronomicznego jest to 0,2%, dla dyskoteki – 4%.

SAWP – tutaj znajdziemy jeszcze bardziej szczegółowe wyliczenia. Jeżeli dla lokalu odtwarzanie muzyki nie stanowi podstawy działalności, SAWP stosuje wyznacznik powierzchni, a nie liczby miejsc. Dla lokalu o powierzchni 200-500m2 miesięczna opłata wyniesie 212,38 zł. Dyskoteka do 100 osób będzie nas kosztować 148,67 zł za każdą imprezę.

ZPAV – za odtwarzanie muzyki w dyskotece do 200 miejsc zapłacimy 651,51 złotych miesięcznie. Jeżeli organizujemy imprezy taneczne, to koszty wyniosą 769,50 zł. Za muzykę w lokalu typowo gastronomicznym zapłacimy 282,15 zł za każdy miesiąc. Pełna tabela opłat dostępna na stronie ZPAV.

blank

You have Successfully Subscribed!

blank

You have Successfully Subscribed!