OZZ a kamerzysta i muzyka na weselu – wszystko o opłatach. Sezon weselny coraz bliżej i coraz więcej pytań o to, co ma organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) do wesela i kamerzysty weselnego, tak więc dzisiaj temat: OZZ a kamerzysta i muzyka na weselu – wszystko o opłatach.

W pocie czoła, ekscytacją i stresem rozpoczynamy planowanie i organizowanie swojego ślubu i wesela. Dbamy o to, żeby zamawiany alkohol, jedzenie, fotograf, didżej lub zespół byli na najwyższym poziomie. Aby było bezstresowo i bez niepotrzebnych kosztów trzeba pamiętać o opłacie do OZZ za publiczne odtwarzanie muzyki na weselu. O taką licencję może ubiegać się właściciel lokalu weselnego, Młoda Para lub w ich imieniu zespół czy też didżej weselny.

Czy powinniśmy płacić do OZZ za muzykę na weselu?
Młode pary bardzo rzadko myślą o tak, mogłoby się wydawać, prozaicznej rzeczy jak opłata za muzykę na weselu. Nie zdając sobie sprawy z tego, że wkraczają w sferę prawa autorskiego. Nie upewniając się czy zatrudniony DJ lub orkiestra opłacają OZZ narażają się na to, że część swojego prezentu weselnego będą mogli oddać na rzecz opłacenia kary. Opłata do OZZ nie jest wymagana tylko wtedy, kiedy wesele odbywa się w domu w kręgu rodzinnym. Sprawa komplikuje się, kiedy na organizację decydujemy się w szerszym gronie znajomych, w restauracji lub w domu weselnym z udziałem DJ bądź orkiestry.
Teoretycznie powierzając organizację wesela domowi weselnemu lub restauracji nasz kłopot powinien zniknąć. W większości przypadków to lokal, w którym organizowana jest impreza opłaca tantiemy oszczędzając w ten sposób formalności Parze Młodej. Teoretycznie obowiązkiem właściciela restauracji, hotelu czy pubu podpisanie jest umowy licencyjnej stałej z OZZ-tami. Teoretycznie, bo jak dobrze wiemy, coraz więcej tych podmiotów decyduje się na odtwarzanie muzyki na licencji CC bez opłat do OZZ.
Państwo Młodzi wnoszą opłatę w przypadkach, kiedy lokal nie ma umowy z OZZ-tami, w przypadku organizacji imprezy na prywatnej posesji lub w innym miejscu publicznym, jak sala gimnastyczna, czy też remiza strażacka.

„Zarobkowe udostępnianie pomieszczeń w celu organizowania imprez z wykorzystaniem utworów objętych ochroną prawa, przeważnie poprzez ich wykonywanie lub odtwarzanie podczas wesel, jest wkroczeniem w autorskie prawa majątkowe opisane art.17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. Nr 80 z 2000 r. poz.904 , Dz.U. Nr 197 z 2002 r. poz. 1661, Dz.U. Nr 91 z 2004 r. poz. 869), wymaga uzyskania zezwolenia uprawnionych i nie wyczerpuje zwolnienia z art. 23 ustawy (użytek osobisty).”

Organizacja imprezy a OZZ – kiedy płacimy?

Art. 23 mówi o korzystaniu z utworów w gronie osób będących w związku osobistym (pokrewieństwo, powinowactwo, bliscy przyjaciele), które ma charakter nieodpłatny, to znaczy, że nikt bezpośrednio ani pośrednio nie odnosi z tego korzystania żadnych korzyści. Odpłatne udostępnianie pomieszczeń lub całych lokali na organizację imprez, których nieodłączną częścią jest korzystanie z cudzej twórczości (muzyki) ma przynajmniej pośredni związek zarobkowy związany z tym korzystaniem. Patrząc szerzej, nawet ślub kościelny jest okazją do pośredniego lub bezpośredniego uzyskania korzyści majątkowych przez artystę (organista, skrzypek, orkiestra itd.). Nawet to działanie nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia na ich organizacje i zapłaty wynagrodzeń autorskich (art.31 ustawy). Korzystanie z utworów muzycznych podczas imprez wkracza w interesy majątkowe twórców i wymaga uzyskania na takie korzystanie zezwolenia organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. W przypadku odtwarzania np. z płyt przez prowadzącego wesele DJ-a także organizacji chroniących prawa artystów wykonawców i producentów.

Kto powinien płacić OZZ-towi za wesele?
Według zapisów OZZ za muzykę powinien zapłacić organizator wesela. Pytanie tylko kto nim jest – Państwo Młodzi czy właściciel sali weselnej? Na stronie jednego z OZZ-tów możemy znaleźć sformułowanie:

„prowadzący działalność polegającą na udostępnianiu pomieszczeń lub organizowaniu w pełni imprez weselnych lub innych rodzinnych i okazjonalnych itp., podczas których wykorzystywana jest chroniona muzyka, zobowiązani są do zawarcia umowy licencyjnej na korzystanie z utworów muzycznych. Dom Weselny, restauracja prowadząc zawodowo działalność usługową dotyczącą organizacji wesel zobowiązana jest do zalegalizowania wszelkich aspektów świadczonej usługi”.

W praktyce to sale weselne powinny brać na siebie uiszczenie opłaty lub zawrzeć w umowie zapis zlecający zapłatę Parze Młodej. Wysokość opłaty możesz obliczyć tutaj.

Muzyka dla kamerzystów weselnych.
Wesele to jedna sprawa, a druga – jego uwiecznienie. Wśród naszych klientów znajduje się grono filmowców, którzy współpracę z nami rozpoczęli, kiedy dowiedzieli się jakie stawki proponuje im jeden z OZZ-tów. Za wykorzystanie jednego utworu do wstawki lub animacji opłaty mogą wynieść nawet w okolicy 1000 zł. Współpraca z nami to nie tylko nieograniczone i oryginalne możliwości muzyczne. W końcu każdej Parze Młodej zależy na niesztampowym filmie bez oklepanej muzyki.

Czy to się opłaca? Jednorazowa opłata, jak i abonament chroni przez karami i wysokimi opłatami do OZZ. Sprawa nie dotyczy się tylko wesel, ale także studniówek, bali sylwestrowych czy innych uroczystości rodzinnych. Jako profesjonalna firma z wieloletnim stażem posiadamy muzykę ze wszystkich gatunków, a nasi specjaliści od marketingu pomogą wybrać odpowiednie utwory jeśli wskażecie im do czego potrzebujecie naszych nagrań.

OZZ a kamerzysta i muzyka na weselu – nie musisz płacić!

Zapisz się do newslettera,

aby otrzymywać najnowsze informacje dotyczące muzyki wolnej od opłat, audio- i aromamarketingu.

Zapisując się do newslettera, akceptujesz Politykę Prywatności.