Podbój zagranicznej sceny muzycznej idzie nam bardzo słabo. W Polsce muzycy zarobili 280 mln zł, poza krajem ponad 20 razy mniej.

9 października „Rzeczpospolita” opublikowała artykuł, w którym możemy przeczytać, że zagraniczne wytwórnie twierdzą, iż nasi artyści słabo śpiewają po angielsku i mają nierealistyczne oczekiwania dotyczące międzynarodowej kariery. ZVAP (Związek Producentów Audio-Video) w 2016 roku przeprowadził badanie, z którego wynika, że polski rynek muzyczny warty jest prawie 280 mln zł, zaś przychody ze sprzedaży za granicą wynosiły zaledwie 13,1 mln zł.

Polski rynek muzykom wystarczy

Na warszawskiej konferencji „Music Export” Bogusław Pluta, dyrektor generalny ZPAV, oraz Marek Hojda, wiceprezes ZAiKS, oświadczyli, że w tej sumie tylko 1 mln stanowiły opłaty od Organizacji Zbiorowego Zarządzania w innych krajach, podczas gdy ZAiKS rocznie wysyła za granicę z analogicznego tytułu 80-90 mln zł. Skąd taki ubogi wynik? Bogusław Pluta zauważa, że polscy artyści nie mają potrzeby istnieć na rynku zagranicznym, ponieważ wystarczający jest dla nich rynek polski.

Słaby angielski i brak cierpliwości

To jednak niejedyny powód tak ubogiego wyniku. Pluta wylicza też inne przyczyny braku polskich sukcesów muzycznych na zagranicznym rynku. Jednym z nich jest to, że polscy artyści często słabo posługują się językiem angielskim. Muzycy lubią także podążać za wszechobecnymi za granicą trendami muzycznymi zamiast stawiać na swój styl. Niejednokrotnie wiedza muzyków na temat innych rynków jest uboga i mają wobec międzynarodowej kariery nierealistyczne oczekiwania. Tę teorię potwierdził Jan Kubicki, prezes Universal Music Polska, który stwierdził, iż same pieniądze na promocję nie wystarczą. Potrzeba również cierpliwości i woli walki, które pozwoliłaby osiągnąć prawdziwy sukces. Jeden międzynarodowy singiel to nie wszystko – mówił.

Muzyka niezależna

Trzeba również wziąć pod uwagę, że obecnie wielu artystów działa niezależnie. Rekordowe zyski ZAiKS-u i nieterminowe wpłaty dla muzyków wpłynęły na to, że wielu artystów decyduje się tworzyć muzykę niezależną. O tym, jak Ty możesz uniknąć opłaty ZAiKS, przeczytasz tutaj.

 

You have Successfully Subscribed!

blank

You have Successfully Subscribed!