Sposobów na poinformowanie ZAiKS-u oraz innych Organizacji Zbiorowego Zarządzania o odtwarzaniu w firmie muzyki bez opłat jest wiele. Sposób informowania o tym fakcie jest o tyle ważny, że może znacznie skrócić procedurę kontroli.

Tak wygląda naklejka informacyjna APR Media o odtwarzaniu muzyki bez ZAiKS

Certyfikaty, zaświadczenia lub specjalne naklejki. Czy faktycznie są one niezbędne i wymagane prawnie? Ich rola jest prosta – informują o tym, że w naszym lokalu odtwarzana jest muzyka bez dodatkowych opłat dla ZAiKs-u oraz innych Organizacji Zbiorowego Zarządzania prawem autorskim i pokrewnym. Głównymi organizacjami mającymi prawo do pobierania pieniędzy w przypadku publicznego odtwarzania muzyki chronionej to ZPAV, ZAiKS, STOART, SAWP.

Jeżeli w restauracji, hotelu, salonie kosmetycznym czy siłowni nie odtwarzamy muzyki chronionej nie jesteśmy zobowiązani do zawierania umów z powyższymi organizacjami. Musimy jednak mieć całkowitą pewność, że repertuar który odtwarzamy jest zwolniony z opłat oraz mieć ku temu zaświadczenie. Aby mieć 100% pewność i bezpieczeństwo, że nasza muzyka faktycznie nie podlega opłatom ZAiKS warto zainwestować w doświadczoną i profesjonalną firmę.

Warto pamiętać, że żaden certyfikat i naklejka nie są podstawą do zwolnienia z opłat z tytułu publicznego odtwarzania muzyki. Jeśli, jako świadomi managerowie lub właściciele firmy, zakupiliście muzykę bez opłat to powinno się posiadać fakturę na której wyszczególniona została usługa odtwarzania muzyki bez ZAiKS. To właśnie ten dokument jest najważniejszy podczas kontroli ZAiKS-u, STOART-u czy ZPAV-u.
Warto jednak posiadać certyfikat, który mówi o odtwarzaniu przez nas muzyki bez opłat ponieważ często znacznie ułatwia rozmowę z kontrolerem lub po prostu skróci czas samej kontroli. Gdy kontroler zobaczy certyfikat lub naklejkę zda sobie sprawę, że w tym miejscu raczej nic nie uzyska. Zapewne dla upewnienia się poprosi o dokumenty, po czym zakończy swoją pracę.

A jak jest u nas? czyli bez opłat ZAiKS w APR Media

Nie dość że współpracę z APR Media rozpoczynasz od 2 tygodniowego testu GRATIS bez żadnych zobowiązań, to oświadczenie o zwolnieniu z opłat m.in. do ZAiKS otrzymujesz w ramach abonamentu!

blank

You have Successfully Subscribed!

blank

You have Successfully Subscribed!